Emitery i detektory podczerwieni nowej generacji do zastosowań w urządzeniach do detekcji śladowych ilości zanieczyszczeń gazowych.
Celem projektu jest opracowanie technologii wytwarzania podzespołów działających w zakresie średniej podczerwieni, przeznaczonych do zastosowania w praktycznych układach do detekcji śladowych ilości zanieczyszczeń gazowych. Prace dotyczyły będą źródeł i detektorów promieniowania nowej generacji: kwantowych laserów kaskadowych i detektorów promieniowania na bazie antymonkowych supersieci II-rodzaju oraz specjalizowanych sensorów gazów je wykorzystujących. Obszar podczerwieni jest niezwykle ważny w spektroskopii molekularnej. Użycie fali świetlnej z zakresu 4 – 10 μm pozwala na detekcję śladowych ilości zanieczyszczeń gazowych (metanu, amoniaku, tlenku węgla, tlenku siarki, tlenków azotu) na poziomie wykrywalności sub-ppm.
Proponujemy opracowanie technologii i wykonanie laserów kaskadowych na pasmo 5.2 μm – 5.4 μm oraz 9.0 – 10.0 μm pracujących na fali ciągłej w temperaturze pokojowej (300 K), które będą nadawały się do bezpośredniego wykorzystania w urządzeniach do wykrywania śladowych ilości substancji gazowych gazów, stosowanych w przemyśle, ochronie środowiska i medycynie.